Hubnutí s NW = zn. ideál

Hubnutí s NW = zn. ideál

Hodně lidí si myslí, že nejlépe zhubnou během. Běh je energeticky náročný pohyb a většina lidí, kteří pravidelně nesportovali, na něj ze začátku prostě nemá kondici. Místo aby pár týdnů „jen“ rychle chodili a získali základní aerobní vytrvalost, rovnou běhají – obvykle příliš rychle, příliš často a příliš dlouhé trasy. Přetěžují se. Z aerobní zóny (mj. vhodné ke spalování tuků) se proto paradoxně brzy dostanou do anaerobní zóny, která k hubnutí vhodná není. Jejich svaly spalují více cukru místo tuku, a tak se brzy dostanou do stavu, kdy to bolí, jelikož srdce, cévy a plíce pořádně nestíhají. Nezřídka takové ad hoc sportovce potkají křeče. K nepříjemným pocitům se může přidat nevolnost v důsledku výživových chyb. Nejlepším způsobem, jak se od aktivního pohybu opět odradit.

Přitom by stačilo to nepřehánět a uvědomit si, že místo, pro někoho, drastického běhu je možné použít šetrný Nordic Walking, který tak zvyšuje šance k setrvání u pohybu a z hlediska hubnutí funguje dokonce lépe!

Ke spalování tuků je potřeba energie z cukrů. Začátečníci postrádají aerobní vytrvalost a bez ní se tuky spalovat nedají, neboť v anaerobní zóně se vždy přednostně spalují cukry (bez využití kyslíku), což organismus zatěžuje metabolickými zplodinami (např. laktáty-kyselina mléčná,…) a vede k únavě. Při anaerobní aktivitě se moc zhubnout nedá. Při NW se naopak spalují hlavně tuky, což je ideální zdroj energie, jehož spálením při pohybu (NW) nevznikají v organismu nežádoucí škodlivé látky.

Děláme i speciální kurzy pro lidi s nadváhou, jelikož to má vedle zdravotních přínosů význam i psychologický, neboť řada obézních lidí se stydí za svůj hendikep a bojí se společenského přijetí v různorodé skupině. Takže kolikrát raději ani nezačnou, protože tento mentální strach je přirozeně silnější než strach z obezity nebo zdravotních problémů. Těmito kurzy pro lidi stejného problému pomáháme odbourat tyto mentální bloky a usnadňujeme tím prostě začít.  

BMI – Body Mass Index

K efektivnímu procesu hubnutí lze použít index BMI (Body Mass Index), který se vypočítá tak, že hmotnost (v kg) vydělíme výškou (v  metrech) na druhou.

HmotnostBMI
normální19 – 24,9
nadváha25 – 29,9
obezita30 – 40
nebezpečná obezitanad 40

Příklad:

Váha 75 kg, výška 177 cm. 75 : (1,77×1,77) = 23,94 (BMI)