Tepová frekvence

Tepová frekvence
  • Klidová tepová frekvence – udává počet srdečních tepů za minutu během absolutního klidu (např. ráno po probuzení). Obecně platí, čím nižší frekvence, tím lepší kondice. K přesnému změření se doporučuje měřit minimálně 3 dny a výsledky zprůměrovat.
  • Tréninková tepová frekvence – udává počet tepů za minutu během tréninku. Udává se v % a odvozuje se od maximální tepové frekvence jedince. Po námaze ve fázi klidu u trénovaných jedinců křivka tepové frekvence klesá rychleji než u netrénovaných.
  • Maximální tepová frekvence (MTF) – udává maximum tepů za minutu, kterého je srdce teoreticky schopno dosáhnout. Využívá se v podstatě pouze u tréninku profesionálních sportovců. U NW se MTF používá v % s ohledem na požadovanou intenzitu a účel tréninku.

Maximální tepová frekvence (MTF):

Ženy: 226 – věk = MTF

Muži: 220 – věk = MTF

Zóny tepové frekvence při Nordic Walkingu

Cíl tréninkuZóna tepové frekvenceCílová oblast tepové frekvenceCílová skupina
Výuka, lidé s kardiovaskulárními problémyZóna začátečníka40 – 50 % MTFZačátečníci
Spalování tuků, budování vytrvalostiZóna spalování tuků50 – 60 % MTFZačátečníci, osoby s nadváhou
Spalování tuků, stabilizace vytrvalosti, zvýšení výkonnostiZdravotní zóna60 – 70 % MTFStředně pokročilí
Kondiční pásmo, zvýšení výkonnosti a posílení oběhového systémuKardiovaskulární zóna70 – 85 % MTFStředně pokročilí, pokročilí
Anaerobní trénink, sportovní trénink:  krátkodobě až téměř 100 % MTF, využití spíše u Nordic Running (severský běh).  

Sledování tepové frekvence vede ke zkvalitnění tréninku. Vhodný sporttester (přístroj k měření tepové frekvence) naleznete zde.

Tréninkem NW se zlepšuje funkčnost srdce,  snižuje se krevní tlak, cévy jsou pružnější. Dochází tak k lepšímu prokrvení organismu a srdce pak nemusí tepat tak rychle, jelikož každý jeho stah je nyní účinnější. Tím srdce funguje lépe a pomaleji se opotřebovává a Vy si tak prodlužujete věk.