Proč je chůze zdravá?

Proč je chůze zdravá?

1. Chůze posiluje srdce

Snižujte riziko srdečních onemocnění a mrtvice tím, že pravidelně chodíte. Chůze je skvělé cvičení na srdce a krevní oběh, kde zároveň snížíte hladinu LDL (špatného) cholesterolu a zvyšujete hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Je dobré chodit denně alespoň 30 minut svižnou chůzí.

2. Chůze snižuje riziko vážných onemocnění

Pravidelná chůze snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu o zhruba 60 %. Pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva, prsu nebo dělohy se snižuje zhruba o 20 %.

3. Chůze vám pomůže zhubnout

Budete spalovat kolem 75 kalorií jednoduše už jen tím, že půjdete rychlostí 2 km/h po dobu 30 minut. Rychlostí 3 km/h je to 99 kalorií a 4 km/h je to 150 kalorií (50 kalorií = přibližně 1 kobliha). Při Nordic Walkingu chodíme obvykle rychlostí 6-8 km/h a výraznějším zapojením horní části těla se spalování kalorií ještě zvyšuje.

4. Chůze zabraňuje demenci

Starší lidé, kteří chodí 6-7 km denně nebo vícekrát do týdne menší vzdálenosti, snižují u sebe pravděpodobnost vzniku demence. Demence postihuje zhruba 14 % lidí nad 65 let a 17 % nad 80 let.

5. Chůze udržuje nohy zdravé

Téměř čtvrtina lidí trpí nějakou formou poruchy žil dolních končetin. Ve většině případů se jedná o křečové žíly, které jsou nejčastějším jevem. Jelikož chůze významně podporuje krevní oběh v dolních končetinách, je tak nejjednodušší ochranou onemocnění nohou, protože nohy udržuje v přirozeném pohybu.

6. Chůze dodává vitamín D

Mnoho lidí trpí nedostatkem vitamínu D, který ovlivňuje důležité děje v těle, jako je zdraví kostí a náš imunitní systém. Vitamín D se nejjednodušeji získává při pobytu venku za denního světla, nejlépe na slunci, protože sluneční záření je tím stimulem, který umožňuje tvorbu vitamínu D v naší pokožce přirozenou cestou.

7. Chůze vám dává energii

Čím více budete chodit, tím více budete mít energie, s nadsázkou řečeno. Chůze je jeden z nejlepších přírodních „dobíječů baterek“. Zvyšuje krevní oběh a zvyšuje přívod kyslíku do každé buňky v těle, který vám pomůže, abyste se cítili čilejší a živější.
Chůze dělá radost a zlepšuje náladu. Studie ukazují, že svižná chůze je stejně účinná, jako antidepresiva při mírné až středně závažné depresi. Budete se cítit uvolněně, mít dobrý pocit, tělo vyplavuje endorfiny a zároveň snižuje stres a úzkost. Takže pro pozitivní duševní zdraví, je vycházka absolutní nutností.