Ekonomické krize znamenají také více nemocných

Ekonomické krize znamenají také více nemocných
18. 1. 2023 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ekonomické krize znamenají také více nemocných Uncategorized admin

Lidí s nemocemi oběhové soustavy přibývá a podle expertů bude tento trend v době ekonomické krize pokračovat. Konzumace nekvalitních potravin, silný stres vyvolaný situací doma i ve světě, pokusy zahnat jej alkoholem či kouřením, snaha šetřit, a to i na sportovních a rekreačních aktivitách – to vše jsou podle lékařů faktory, které urychlují šíření kardiovaskulárních chorob.

Nejnovější data z 2021 ukazují, že v Česku máme 2 912 942 kardiaků s různým stupněm obtíží, což je asi o 364 tisíc více než před deseti lety. Úmrtí na akutní infarkt ubývá, zvyšují se ale počty případů srdečního selhání.

Roli hraje obezita a špatné stravovací návyky. Zkušenosti z historie také ukazují, že ekonomické krize tradičně provází zvýšená nemocnost a úmrtnost na srdečně cévní choroby. Mnozí lidé reagují na zdražování nakupováním nezdravých náhražek a šetří na kvalitních potravinách, což vede ke zvýšení hmotnosti a zátěži oběhové soustavy. Zdraví neprospívá ani šetření na sportovních a rekreačních aktivitách.

Se stresem v krizi také souvisí vyšší spotřeba alkoholu a cigaret, kterými se lidé snaží tlaku čelit. Řešením je zdravě se stravovat a hodně se hýbat.

Jan Seibert